ساخت وبلاگ رايگان | آزاد بلاگ
سامانه تبادل بازدید
لینک ساز

اسيد استئاريك يك نوع از اسيد هاي چرب اشباع شده است. كه از لحاظ ظاهري به دو صورت پودر و مايع موجود است و به رنگ سفيد است. صورت جامد آن شبيه موم است كه براي ساخت شمع و انواع پلاستيك، مواد آرايشي و بهداشتي و… به كار مي رود. در مورد نحوه توليد آن بايد بگوييم كه از اضافه كردن اسيد به چربي هاي حيواني و آب با دما و فشار بالا به وجود مي آيد.

اين اسيد در مقايسه با اسيد هاي چرب اشباع شده كلسترول كمتري دارد و ضرر آن براي سلامتي انسان كمتر است.

اسيد استئاريك در بسياري از مواد غذايي وجود دارد و در محصولاتي مانند گوشت، شكلات و روغن نارگيل به فراواني يافت مي شود كه چربي هاي موجود در اين مواد جز چربي هاي مضر محسوب نمي شود. همچنين در ساختار محصولات لبني همچون كره و پنير و همچنين در زرده تخم مرغ هم اين اسيد وجود دارد.

ويژگي هاي اسيد استئاريك

يكي از ويژگي هاي اسيد استئاريك اين است كه در آب قابل حل نمي باشد ولي در اتانول به راحتي قابل حل است. اين ماده در بيشتر چربي هاي حيواني و گياهي وجود دارد كه درصد وجود اين ماده در چربي هاي حيواني نسبت به چربي هاي گياهي بيشتر است.

اين نوع اسيد ممكن است از راه هيدروژنه كردن برخي از چربي ها و روغن هاي گياهي به وجود آمده باشد. معمولا اين ماده را يا با اسيد پالميتيك تركيب كرده و يا به صورت خالص بدون اضافه كردن هيچ تركيبي به دست مي آيد.

اين اسيد در ساخت پلاستيك ها به عنوان يك ماده روان كننده به كار برده مي شود و باعث بهبود كارايي اين مواد مي گردد.

اين محصول در ساختار مولكولي آن 18 اتم كربن به كار رفته است كه در بسياري از ليپيد هاي حيواني و گياهي وجود دارد. و از خواص آن مي توانيم بگوييم كه همانند يك پاك كننده روغن و باكتري هاي موجود در پوست و مو  و هر سطح ديگر را از بين مي برد. همچنين با اضافه كردن آن به محصولات شوينده باعث قوام سازي آنها مي شود.

اسيد استئاريك

بيشتر بخوانيد: پلي آلومينيوم كلرايد

خطرات اسيد استئاريك

درباره ايمني و خطرات احتمالي اين اسيد بايد بگوييم كه تا به حال هيچ گونه خطر جدي و حاد مشاهده نشده است و اما كساني كه به طور دائم و زياد با پودر و غبار هاي آن سروكار دارند ممكن است دچار حساسيت هاي در ناحيه چشم، پوست و دستگاه تنفسي و يا دستگاه گوارش شوند. كه بهتر است در صورت برخورد با پوست فرد آن را به مدت زياد بشويد و در صورت بروز مشكل جدي به پزشك مراجعه شود.

پس بهتر است در هنگام استفاده با اين ماده تمامي نكات ايمني و بهداشتي رعايت شود و از دستكش ها و لباس هاي مخصوص استفاده گردد و در هنگام كار كردن با آن بهتر است كه فرد به طور مستقيم در برابر بخار ناشي از تركيب اين اسيد با ماده هاي شيميايي ديگر قرار نگيرد و در صورت استنشاق اين ماده فرد بهتر است كه به هواي آزاد منتقل گردد.

براي نگهداري اسيد استئاريك بهتر است كه آن را در ظروف در بسته نگه داري كنيد و آن را در دماي محيط و به دور از مواد اكسيد كننده، منابع حرارتي و گرمازا و رطوبت  قرار دهيد.

همچنين از ورود اين ماده به طور جدي در محيط زيست خودداري شود زيرا باعث آلودگي هاي محيط زيستي و در نتيجه آسيب به محيط زيست مي شود.

بازار جهاني اسيد استاريك

در سال هاي اخير استفاده از اسيد استئاريك در صنايع مختلف به خصوص در صنايع آرايشي و بهداشتي و مراقبت از پوست رشد چشمگيري داشته است. به خصوص در اقيانوسيه و آسيا و كشور هايي نظير چين و هند كه بيشترين ميزان مصرف در اين كشورهاست رشد بسياري داشته است.

اين ماده در توليد انواع صابون ها و مواد شوينده و محصولات مراقبتي كاربرد دارد و طرفداران زيادي پيدا كرده است. زيرا از آن جايي كه اين ماده يك محصول طبيعي است و از چربي هاي موجود در گياهان و حيوانات به وجود آمده است به همين دليل يك محصول مناسب براي استفاده از لوازم بهداشتي و آرايشي بوده است و ضرري به پوست نمي رساند.

فروش اسيد استئاريك نه تنها ضرري به پوست نمي رساند بلكه براي پوست مفيد است و باعث پاكسازي منافذ پوست شده و مانعي در به وجود آمدن جوش روي پوست مي شود. البته ممكن است روي بعضي از پوست ها باعث ايجاد حساسيت شود پس بهتر است قبل از مصرف روي قسمتي از پوست امتحان شود.

ایجاد وبلاگ با امکانات و سئوی بالا

ثــبت نــام