ساخت وبلاگ رايگان | آزاد بلاگ
سامانه تبادل بازدید
لینک ساز

 وسواس شستشو چيست؟

نيوز: يكي از بيماري‌هاي آزار دهنده‌اي كه بعضي ها ممكن است در طول زندگي به آن مبتلا شوند، وسواس شستشو است. كساني كه گرفتار وسواس شستشو هستند، آنقدر ترس زيادي از كثيفي و آلودگي دارند كه بيشتر روز درگير تميزكاري هستند، آن‌ هم به گونه‌اي كه بسيار خسته مي‌شوند.

آن‌ها به صورت افراط گونه‌اي، رفتارهاي عجيب و غريبي از خودشان نشان مي دهند. به عنوان مثال اشيايي را كه در اطرافشان است، بيش از حد تميز مي كنند و اگر ذره اي كثيفي روي آنها باشد بسيار دچار هراس مي شوند و وحشت مي‌كنند.

 

درمان وسواس شستشو

🔽 مثال‌هايي از وسواس‌ شستشو

آنها هنگامي كه به حمام مي روند، بسيار بدن خودشان را مي‌شويند و انگار هيچگاه نمي توانند اين كار را رها كنند چون احساس مي كنند كه هميشه يك چيز كثيفي وجود دارد. اين ترس و اضطراب آنها را زمين گير مي كند و بسيار از دست خودشان ناراحت هستند. حجم زيادي از انرژي شان را صرف اين موضوع مي‌كنند كه چطور همه جا را تميز كنند كه مبادا ذره‌اي كثيفي وجود داشته باشد.

نكته عجيب اين است كه بيشتر كساني كه وسواس شستشو دارند، به صورت عجيبي خانه شان شلوغ و نامنظم است و خيلي بي نظمي و شلوغي را در خانه آنها مي بينيم. اين به خاطر اين است كه آنقدر وقتشان را صرف تميزي مي‌كنند كه براي نظم خانه ديگر تواني ندارند.

🔽 چه اتفاقي در درون فرد مي‌افتد؟

وسواس شستشو به طور رايج به دو مدل خودش را نشان مي‌دهد. يكي ابهام و شك در مورد تميز بودن، و ديگري غير قابل تحمل بودن كثيفي. تصور كنيد وادار شده‌ايد دست‌تان را در مكاني بدون نور با ميزان آب كم بشوييد. اما هنگامي كه شستن دست‌ها به پايان مي‌رسد، اين شك مثل خوره به جان شما مي‌افتد كه دست خود را آنطور كه بايد نشسته‌ايد، و يك حس شيطاني به شما مي‌گويد كه ادامه‌ حيات شما به شستشوي كامل دست‌ها وابسته است.

چه حس رنج آوري است، مگر نه؟! اين دقيقا همان شك و ابهام طاقت فرسايي است كه كساني كه به وسواس شستشو مبتلا هستند، شب و روز با آن درگير مي‌شوند.

شخص بيمار با هدف اينكه از شر اين ترديد راحت شود، بارها و بارها شستن را تكرار مي‌كند. او به مرور به مرحله‌اي مي‌رسد كه ديگر حتي حاضر نيست شستشو را رها كند. در واقع وقتي فردي تسليم اين باور غلط مي‌شود كه بايد عمل شستن را بي كم و كاست انجام دهد، اضطرابي حاصل از لزوم تميزي زياد و خودداري از آلودگي‌، در ذهنش به وجود مي‌آيد. در ادامه به راهكارهايي مي‌پردازيم كه با اجراي منظم آن‌ها شما را براي هميشه از شر اين بيماري آزار دهنده خلاص مي كند. اين تكنيك‌هاي قوي، نياز به تمرين دارد تا بتوانيد به وسواس براي هميشه غلبه كنيد.

درمان وسواس شستشو

راهكارهاي درمان وسواس شستشو

۱. دسته بندي كردن ترس‌ها:

بيمار اول بايد به كمك يك مشاور، كثيفي هايي را كه ترسناك قلمداد مي‌كند، بر مبناي ميزان ترس از قوي‌ترين به ضعيف‌ترين دسته بندي كند. مثلا شايد يك شخص

ي كه مبتلا به وسواس شستشو است، قادر باشد دستمالي را كه روي زمين افتاده باوجود آلودگي تحمل كند، اما قادر نباشد به سطح زمين اگر كاملا برق نيفتاده باشد دست بزند. از جمله مثال هاي ديگر مي‌توان به دستگيره در و توالت فرنگي اشاره كرد كه شخص بايد همه اين‌ها را در فهرست خودش لحاظ كند. اين دسته بندي كردن گامي مهم در جهت آگاه شدن فرد نسبت به ترس‌هاي خودش است كه خود همين موضوع منجر به آگاهي بيشتر بيمار جهت خودمراقبتي مي‌شود.

۲. مواجه شدن و امتناع از پاسخ:

در مرحله قبلي كه فرد ترس‌هاي خودش را از شديدترين به ضعيف‌ترين دسته بندي كرد، حال در اين مرحله مشاور بايد بيمار را با هريك از موارد فهرست بالا مواجه سازد. او بايد از آخرين مورد فهرست كه ميزان ترس آن براي بيمار از همه كمتر است آغاز كند، اما شخص به هيچ وجه نبايد بعد از مواجه شدن با آلودگي، شستشوي وسواس گونه داشته باشد.

يكي ازمزاياي عالي مواجه شدن با ترس، اين است كه شدت افكار وسواس‌گونه‌ فرد در مورد آلودگي كاهش پيدا مي‌كند و علائم بيماري را با سرعت بيشتري به سمت كاهش سوق مي‌دهد.

 

درمان وسواس شستشو

 

۳. درمان وسواس شستشو با استراتژي (به درك)

دقت كنيد كه وسواس يك فكر است يعني يك فكري كه به ذهن ما مي آيد و به ما مي گويد كه اگر مثلا ظرف‌ها را بيشتر از سه بار شستشو ندهي، داخل آن نمي‌تواني غذا بخوري. يك راهكار درماني در اينگونه موارد، استفاده از استراتژي «به درك» است. فرض كنيد كه شخص وسواسي دستانش را شسته است ولي يك حس يا فكري از درون مي گويد كه اين دستم شسته نشده و بعد دوباره دستش را مي شويد.

اينجا بايد خودش را مواجه دهد با هر اتفاقي كه قرار است بيفتد و سپس بگويد كه دستم شسته نشده، به درك كه شسته نشده،  مگر مي‌خواهد چه اتفاقي بيفتد؟

يا مثلا فرد با خودش مي گويد ميخواهي غذا بخوري يا از اين دست استفاده كني، ممكن است به بدنت آسيب بزني. اينجا فرد بايد سريع بگويد: عيبي ندارد مي خواهم به بدنم آسيب بزنم. يا مثلا مي خواهد قاشقي بردارد و غذا بخورد، مي گويد اين قاشق كثيف است، بلافاصله مي گويد عيبي ندارد بگذار از قاشق كثيف استفاده كنم و اصلا مي خواهم مريض شوم.

پذيرش يكي از بهترين راهكارهاست

يا مثلا مي خواهد جايي را بشويد و ناگهان وسواس مي گيرد. اينجا بايد بگويد به درك مي خواهم تميز نشود. اصلا مي خواهم كثيف زندگي كنم. مواجه و پذيرش يكي از بهترين راهكارهاست براي اينكه فرد ضمير ناخودآگاهش را ترغيب كند به اينكه هيچ خطري وجود ندارد.

وقتي رفتار وسواس گونه خود را ادامه مي دهيد باعث مي شود آن براي شما يك وجهه قوي داشته باشد و دفعه بعد بيشتر خودش را به سمت شما بكشاند. پس بهترين راهكار اين است كه بگوييد به درك! بگويبد به درك كه كثيف است، اصلا ميخواهم بميرم.

خودتان را با بدترين شرايط روبه‌رو كنيد و با آن مواجه مي شويد و بعد مي بينيد هيچ چيزي نيست. چند بار اجرا كنيد بهترين نتيجه ها را خواهيد گرفت و مدتي بعد واقعا به صورت نرمال زندگي خواهيد كرد.

 

درمان وسواس شستشو

۴. تغيير موقتي مكان

يكي از راهكارهاي ديگر، تغيير محل زندگي به مدت يك ماه به صورت يك سفر ۱ ماهه مي‌باشد يا فرد با شخص ديگري زندگي كند. دور كردن فرد از محيط خانواده و جايي كه وسواس دارد باعث مي‌شود مدتي از آن عادت هاي وسواس گونه دور بماند و اين خودش باعث مي شود عادت جديد شكل بگيرد و وسواسي كه دارد خيلي كمتر بشود.

۵. پركردن وقت خود با سرگرمي هاي زياد

كساني كه وسواس دارند، وقتي كه رفتاري وسواس گونه همانند شستشو را مكرر انجام مي دهند به اين دليل است كه وقت زيادي دارند و بيكار هستند و دائم وقت خود را تلف مي كنند. بيماري كه فرصت كافي براي انجام كارش داشته باشد، قطعا فرصت بيشتري دارد كه آن عمل وسواس گونه اش را ادامه دهد. بنابراين ضروري است كساني كه وسواس دارند در حد توانشان سرگرمي هاي زيادي براي خود داشته باشند و دائم وقت خود را پركنند كه وقت براي شستشوي بيش از حد نداشته باشند.

 

www.news.ir

ایجاد وبلاگ با امکانات و سئوی بالا

ثــبت نــام