ساخت وبلاگ رايگان | آزاد بلاگ
سامانه تبادل بازدید
لینک ساز

پايگاه خبري دنياي برند، لامپ يووي به لامپي گفته مي شود كه مي تواند اشعه UV را در محدوده مورد نياز (۲۰۰ الي ۳۰۰ نانومتر) توليد كند. اين اشعه براي كاربرد هاي پزشكي و غيره استفاده مي شود. كار كرد لامپ UV به اين صورت بوده كه انرژي الكتريكي را دريافت كرده و آن را به انرژي نوراني فرابنفش كه قابل رويت مي باشد تبديل مي كند. از لامپ يووي در صنعت پزشكي و در بخش هاي مختلفي همچون لامپ فتوتراپي، ضدعفوني كردن هوا، تجهيزات پزشكي و … استفاده مي شود.

لامپ فرابنفش يا UV

فرابنفش يا UV كه خلاصه شده كلمه Ultraviolet مي باشد و به اشعه اي گفته مي شود كه طول موج آن در حدود ۱۰ الي ۴۰۰ نانومتر بوده و اين موج كوتاه تر از نور مرئي و بلندتر از پرتو ايكس مي باشد. به عبارت ديگر اين موج انرژي كمتري از پرتو ايكس و انرژي بيشتري از نور مرئي دارد. نوري كه از خورشيد تابيده مي شود تقريبا ۱۰% آن را اشعه فرابنفش تشكيل مي دهد. اشعه فرابنفشي (UV) كه از خورشيد تابيده مي شود در بسياري از موارد مي تواند باعث ضدعفوني شدن آب و هوا و زمين شود.

لامپ UV

بيشتر بخوانيد: اينورتر

انواع لامپ يووي

لامپ هاي UVدر ۴ نوع مختلف توليد مي شوند كه هر كدام مصارف و كاربردهاي مخصوص به خود را دارند كه در ادامه به بررسي و شناخت اين چهار مدل مي پردازيم.

لامپ يووي فلورسنت كاملا شبيه به لامپ مهتابي بوده با اين تفاوت كه نور توليدي از آن در جريان عبور انرژي الكتريسيته و تحريك شدن بخار جيوه موجود در گاز آرگون كه مانند فيلتر عمل مي كند به رنگ بنفش مي باشد.

اين مدل لامپ UV كه با نام لامپ BLB نيز شناخته مي شود و عمده ترين لامپي بوده كه در بازار به وفور يافت مي شود در صنايعي همچون پزشكي، داروسازي همچنين در صنايع نساجي براي تجزيه و تحليل صحيح و درست مواد شيميايي و در نهايت براي كارهايي مانند تاييد كردن آثار تاريخي، سنگ هاي قيمتي و بانك ها براي تست اسكناس استفاده مي شود.

كاربرد اين مدل از لامپ يووي كه به نام لامپ UVB معروف است براي درمان بسياري از بيماري هاي پوستي همچون پسوريازيس، برخي لكه هاي پوستي، بيماري پوستي اگزما و تعداد ديگري از اختلالات پوستي استفاده مي شود.

اين مدل لامپ UV اكثرا براي از بين بردن و غير فعال كردن برخي از باكتري ها و ويروس هاي موجود كه ساختار غيرپيچيده و اندازه بسيار كوچكي دارند مورد استفاده قرار مي گيرند.

بيشتر بخوانيد: پلي آلومينيوم كلرايد PAC

معايب لامپ يووي

لامپ UV جدا از اين كه مزايا و كاربرد هاي بسياري دارد معايبي نيز دارد. كه ما بايد نسبت به آن آگاهي پيدا كرده و به درستي از آن استفاده كنيم. بهتر است بدانيد كه حضور طولاني مدت و قرار گرفتن در معرض تابش نور فرابنفش مي تواند باعث به خطر افتادن سلامت پوست شده. و موجب آسيب رسيدن به چشم و حتي در برخي موارد تخريب كلي سيستم ايمني بدن شود البته ناگفته نماند كه قدرت نفوذ اين اشعه بسيار كم مي باشد و تنها براي قسمت هايي از بدن مانند پوست و چشم كه به صورت مستقيم در معرض نور قرار مي گيرند خطر دارد.

ایجاد وبلاگ با امکانات و سئوی بالا

ثــبت نــام